Panel administracyjny wordpressa czyli co to jest kokpit

WordPress jest bardzo popularnym systemem CMS czyli systemem do zarządzania treścią na stronach internetowych. To właśnie na nim postawionych są dziesiątki stron na które codziennie wchodzimy. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy. Szacuje się, że już blisko ponad 35% stron w internecie działa właśnie na wordpressie.

Blogi, sklepy internetowe a nawet fora internetowe. W zasadzie dzięki wtyczkom możemy wordpressa rozszerzyć niemal o dowolny twór. Do największych zalet wordpressa należą prostota obsługi, intuicyjność, mnóstwo dodatków, optymalizacja kosztów.

To wszystko sprawia, że wordpress jest często wykorzystywany i polecany. Jeśli i Ty chcesz poznać wordpressa zapisz się do mojego kursu wordpress od podstaw. W otwarty sposób mówię w jaki sposób optymalizować koszty.

W tym wpisie pokażę kilka punktów, które związane są z obsługą kokpitu czyli panelu administracyjnego WordPressa. Mimo prostoty w obsłudze zauważyłem, że część osób trochę się gubi. Być może wynika to też z tego, że te osoby wolą skupiać się na treści a nie na technicznych rzeczach. Stąd wymyśliłem metodę, która sprawia, że szybciej i łatwiej przyswoją sobie wiedzę o kokpicie wordpressa także te osoby, które nie czują się zbyt techniczne.

5 elementów panelu administracyjnego wordpressa

Panel administracyjny – kokpit wordpressa

Panel administracyjny podzieliłem na 5 elementów, co pozwoli bardziej zrozumieć każdą z wyodrębnionych sekcji. Dodawanie kolejnych wtyczek może spowodować, że ich ustawienia pojawią się w różnych miejscach. Nie zawsze są to miejsca intuicyjne a czasem możemy mieć wrażenie, że są przypadkowe. Jednak trzon czystego pulpitu wordpressa pozwoli zrozumieć pierwotny układ.

  1. kokpit – wyodrębniłem ten element, który odpowiada za aktualizację i ogólny dostęp do najważniejszych części wordpressa. Aktualizacja obejmuje wszystko. Od wtyczek po sam system wordpressa.
  2. Treść strony – to miejsce gdzie będziemy mogli dokonać wpisów, dodać nowe strony w menu, ustawić kategorie czy moderować komentarze.
  3. dodatki to miejsce na rozszerzenie możliwości wordpressa o nowe wtyczki i szablony
  4. uprawnienia
  5. funkcjonalności – to tutaj zazwyczaj będziemy mogli dokonywać ustawień dla zainstalowanych wtyczek.

Ten krótki przegląd pozwoli lepiej zapoznać się z tym, co można znaleźć w kokpicie WordPressa. Przejrzysty układ sprawia, że łatwiej zapamiętać jakich elementów szukać w jakich miejscach.