Wordpress w kilka minut

Jak założyć bloga w kilka minut bez pułapek?

Założyłem już wiele blogów, pomagałem ludziom w realizacji ich marzenia jakim było wystartowanie ze stroną internetową lub blogiem. Każdy miał jeden problem. Jak założyć bloga w taki sposób by potem tego nie żałować. A żałować można wiele. Nieodpowiedni start chociaż nie przekreśla późniejszych działań to jednak może być kłopotliwy. Znam różne kruczki związane z tworzeniem blogów dlatego zdecydowałem się na napisanie artykułu, który pomoże podjąć Ci decyzję co do twojego blogowego imperium.

Jakie mam możliwości na założenie bloga

Najpierw postawmy sobie sprawę jasno i powiedzmy jakie możliwości ma osoba, która chce założyć swojego bloga. Pomijamy tutaj zakładanie blogów na dużych portalach bo umówmy się, że nie o to nam chodzi. Chcemy być bardziej niezależni i chcemy mieć jak największy wpływ na to co będzie działo się z blogiem. Po tej selekcji zostaje nam blogger oraz wordpress. Chociaż z bloggerem to może nie do końca ale o tym to za chwilę.

WordPress jest bardzo popularnym systemem zarządzania treścią (CMS), który zdobywa coraz większy zachwyt wśród jego użytkowników. WordPress jest darmowy ale sposób jego implementacji może być różny a koszt zależy od tego na co się zdecydujemy. I o tym będzie też dalsza część artykułu.

Blog za darmo

Niektórzy decydują się na blogspota (blogger) lub wordpress.com. W obu przypadkach dostajemy nazwę strony (domena) z rozszerzeniem właściwym dla platformy np. mojastronablogspot.com, mojastrona.wordpress.com oraz darmową przestrzeń na dane (hosting). Jedyną zaletą tego rozwiązania jest to, że taki blog jest całkowicie bezpłatny. Problem jednak w tym, że mamy ograniczone możliwości co do form zarabiania na blogu nie mówiąc już o innych rzeczach. Wypunktujmy zatem najważniejsze uwagi:

  • domena z rozszerzeniem blogspot.com, wordpress.org
  • blogi są własnością platformy więc masz ograniczone prawe do nich np. nie możesz ich sprzedać
  • brak wsparcia do wielu wtyczek. Skazani jesteśmy na niektóre wtyczki
  • ograniczenie w zmianach szablonu, personalizacji
  • zakazane są niektóre formy reklam (co można a czego nie lepiej dokładnie sprawdzić w polityce prywatności)

Blogi profesjonalne

Tutaj wyróżniłem dwa typy blogów. Blogi za darmo (amatorskie) i blogi profesjonalne. Oczywiście jest to podział umowny bo nie zakładamy tutaj tego co stanowi wartości merytorycznej. Jednak jeśli wierzymy w ocenę od pierwszego wejrzenia, to bez wątpienia blog, który w nazwie ma rozszerzenie platformy do której należy nie wygląda na profesjonalny.

Co to znaczy blog profesjonalny?

Jeśli chcesz zarabiać na blogu, mieć swobodę w tym co robisz, to lepiej zastanów się nad blogiem profesjonalnym. Co to znaczy blog profesjonalny? To blog założony na wykupionej domenie i wkupionym hostingu na którym przechowujesz pliki wordpressa.

Jak wspomniałem wordpress jest darmowy. Płatna będzie nazwa strony czyli domena oraz hosting. Cena za domenę i hosting zależy od tego z jakiej firmy usługowej skorzystasz. Niektórzy autorzy w internecie polecają darmowe domeny tylko, że niestety nie uprzedzają, że po upływie roku taka domena będzie już kosztować nawet 300 zł. Podobnie bywa z hostingami. Wiem, że dla niektórych osób te koszty nie stanowią problemu jednak wychodzę z założenia, że warto optymalizować koszty.

Zdarzało mi się pracować z klientami, którzy dysponowali drogimi hostingami (bo chcieli) chociaż były zawodne. Okazuje się, że wcale nie trzeba dużo inwestować by mieć solidny i stabilny plan hostingowy. A ja domenę kupuję za kilka złotych i co rok odnawiam za ok. 50 zł. To wszystko sprawia, że koszty prowadzenia strony internetowej można znacznie obniżyć przy zachowaniu niezawodności.

Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób optymalizuję koszty strony internetowej, jak instaluje wordpressa na wykupionym hostingu oraz jak podpinam domenę to zapraszam do mojego darmowego kursu wordpress od podstaw. W tym kursie od A do z wdrożysz własną stronę internetową, własny blog, który nie zrujnuje Ciebie finansowo 😊