Pomysły na blog

3 Pomysły na blog o których powinieneś wiedzieć zanim go założysz

Wyobraź sobie Kazika, który postanawia sprawdzić swoich sił w internecie. Widzi jak wielu blogerów, YouTuberów całkiem nieźle radzi sobie w sieci a niektórzy z nich na pewno jeszcze na tym zarabiają. Kazik jak nikt zna się na grafice komputerowej i już wie, czym będzie dzielił się na swoim blogu. Będą to porady dla młodych grafików. Kazik cieszy się, bo ma niszę, temat i wydaje się, ze całkiem trafiony pomysł na bloga. Tutaj zaczyna się jednak pytanie, któremu trudno mu sprostać.

Po euforii wywołanej świetnym pomysłem przychodzi zastanowienie. Ale tak naprawdę komu i co ma pisać. Ogólne pojęcie ma, ale wciąż zastanawia się dokładnie jakie tematy poruszać i jak ciekawie zacząć swoją przygodę z blogiem, tak by dostarczyć swoim czytelnikom ciekawych i odpowiednich materiałów. Skąd wreszcie ma czerpać inspirację i skąd ma wiedzieć, co będzie strzałem w dziesiątkę.

Ta wymyślona historia pokazuje, że nawet jeśli mamy pomysł na swoją niszę, to czasem brakuje nam inspiracji do tworzenia wartościowych materiałów. Bo o czym tak naprawdę pisać? Czasem popadamy w tzw. pułapkę przekleństwa wiedzy i wydaje się nam, że wszyscy już to wiedzą. Czasem nie doceniamy swojej wiedzy, a czasem wręcz czujemy pustkę w głowie i nie wiemy co napisać. Tyle można by zdziałać, ale tak konkretnie to od czego zacząć? Czym się inspirować?

3 sprawdzone metody na inspirację

Sprawdź konkurencję

Rozumiem, że niektórzy z was mogą mieć opór przed konkurencją, bo wolicie skupić się na tym, co was odróżnia od nich. Czasem konkurencja może powodować stres czy lęk, czego skutkiem jest ignorowanie jej i udawanie, że konkurencji nie ma. Prawda jest jednak taka, że wiedza o konkurencji może dać wam ogromną korzyść, dlatego rozsądnie jest się jej przyglądać.

3 pomysły na blog

Badanie rynku

Po pierwsze uświadom sobie, że istnienie konkurencji powoduje, że w tej branży jest zainteresowanie i można na niej zarobić. Odkrycie to było dla mnie dużym przełomem. Widzisz, wielkie firmy wprowadzą produkt, wydają sporo pieniędzy na badanie rynku, by dowiedzieć się, czy to będzie miało rację bytu. Ty możesz dokonać tego za darmo. Wystarczy, że sprawdzisz, jak duże jest zainteresowanie daną niszą. Duża konkurencja świadczy o dużym potencjale. To o wiele łatwiejsze niż forsowanie nowej dziedziny czy nowej branży, której nikt jeszcze nie zna.

Dostrzegaj wartość u innych i wnieś jeszcze więcej od siebie

W drugim etapie zbadaj, o czym mówi twoja konkurencja, jakie tematy porusza. Jeśli masz już konkretny pomysł na artykuł na blog. sprawdź, co napisali już na dany temat inni. To pomoże ci wnieść w swoim materiale coś więcej i coś od siebie.

Jak wyprzedziłem konkurencję

Kiedyś na pewnym blogu napisałem artykuł na temat trików związanych z podnoszeniem stanu emocjonalnego. Nie chciałem wtedy pisać na ten temat, ale zdziwiło mnie to, że problem stał się tak bardzo popularny. Napisałem artykuł, bo w dotychczasowych zabrakło paru informacji, z których ja zdawałem sobie sprawę. Stworzyłem więc tekst, dałem wartość, która pochodziła z mojej wiedzy. Dałem coś od siebie i właśnie to sprawiło, że pewna osoba w komentarzu wspomniała, że choć tego typu artykułów jest już dużo w internecie, to właśnie mój jest wyjątkowy dzięki temu, że mówiłem o czymś, o czym nikt nie mówił.

Ten przykład powinien utwierdzić Ciebie w przekonaniu, że żaden temat nie został raz na zawsze dopowiedziany i nigdy nie wybrzmiał w pełni. Niemal zawsze znajdziesz coś, co możesz uczynić dodatkową wartością.

Jak zostać ekspertem w temacie

Czytaj książki – to moja druga rada i jak dla mnie osobiście bardzo cenna. Kiedyś wyczytałem, że jeśli przeczytasz dziesięć książek na dany temat, to twoja wiedza staje się już wiedzą ekspercką. Widzisz, nie trzeba kończyć studiów, by posiąść wiedzę z dowolnej dziedziny. Lektura książek jest w zasięgu praktycznie każdego. Marzenie wielu artystów się spełniło, ale za to mamy dziś inny problem. Wiedzy przyrasta tak bardzo, że nikt nie jest w stanie nadążyć za nią. Dlatego tak ochoczo cenimy ludzi, którzy potrafią skondensować tę wiedzę i podać nam w przystępnej formie.

Może znasz badanie psychologiczne z cukierkami marshmallow w którym chodziło o to, by zbadać wpływ oparcia się pokusie na życie. Widzisz, to badanie jest bardzo często w literaturze sukcesu przytaczane jednokierunkowo, jednak mi udało się dotrzeć do publikacji, która to samo badanie pokazuje w innym kontekście. Wykazuje jego wady, słabości. Dowiedziałem się o tym, ponieważ przeczytałem więcej książek i teraz moja wiedza nie opiera się tylko na tym, co wyczytałem z jednej książki. Opiera się na kilku punktach widzenia. Dzięki temu mogę krytycznie podejść do tematu i wyrobić własne zdanie na dany temat. W ten sposób dajesz wartość dodaną, którą pokochają twoi czytelnicy.

Pomysł na blog - Inspirujące historie

Sprzedaj im swoją historię

Własne doświadczenie – Każdy z nas na pewnym etapie życia borykał się z jakimś problemem. Jeśli udało wyjść ci się z nałogu, trudnej sytuacji, choroby, czy rozwiązać inny problem, to masz szerokie pole do popisu. Prawdopodobieństwo, że na świecie jest ktoś, kto szuka rozwiązania na problem z którym ty sam się borykałeś, jest ogromne.

Możesz teraz podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Czasem wydaje się nam, że w swoim doświadczeniu jesteśmy osamotnieni. Tymczasem mimo naszych indywidualności przechodzimy przez podobne doświadczenia. Zauważ, że tak właśnie działa nauka. Np. psychologia opisuje typowe zachowania. Marketing opisuje typowe procesy, które angażują klientów do kupna. Wbrew pozorom wszystko, co wydaje się być niezrozumiałe, przygodne i chaotyczne zapisane jest w postaci praw. Nauka gromadzi te prawa i opisuje oraz klasyfikuje je choć nie musimy być ich na co dzień świadomi tego jak np. prawa grawitacji.

Moje najlepsze teksty, jakie kiedykolwiek napisałem, to te które związane były z moim osobistym doświadczeniem. Było to możliwe ponieważ jako doświadczona osoba doskonale znałem sytuację “klienta docelowego”. Wiedziałem z jakimi pytaniami i rozterkami przychodzi. Taka psychologiczna analiza jest bardzo pomocna przy pisaniu artykułów i kierowaniu ofert do właściwych klientów.