Pozycjonowanie podstron a komentarze za pomocą CommentLuv

commentluv wtyczka wp wordpress

commentluv wtyczka wp wordpressNie wystarczy tylko pozycjonować stronę główną, by mieć wyższe wyniki w organicznych wyszukiwaniach google. Trzeba też pomyśleć o linkowaniu podstron bloga, by zyskiwały dodatkowe punkty w rankingach tworzonych przez google.

Tradycyjne komentarze w wordpressie, które umożliwiają dodanie adresu url nie mają żadnego wpływu na seo a tym bardziej na pozycjonowanie podstron ze względu na atrybut linków nofollow, które nie przekazują mocy pozycjonerskiej. Owszem mają znaczenie dla użytkowników, którzy czytając taki komentarz chętnie mogą przejść do strony autora komentarza o ile ów komentarz jest wartościowy, ale wpływu na wyniki organiczne nie miało to żadnego.

Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej a to dzięki wtyczce do wordpressa CommentLuv, która do komentarza dodaje link z atrybutem dofollow do ostatniego wpisu na blogu.

Na uwagę zasługuje fakt, że wtyczka jest już spolszczona a ponad to przy odpowiednim ustawieniu pozwala komentatorowi na wybranie jednego z pośród dziesięciu różnych linków z jego strony.

Konfiguracja wtyczki CommentLuv

Po ściągnięciu na swój komputer wtyczki CommentLuv instalujemy ją na blogu (wtyczki – dodaj nową) a następnie zainstalowaną odnajdujemy ją w Ustawienia – CommentLuv. Bardzo łatwo ją odnaleźć gdyż oznaczona jest czerwonym favikonkiem.

pozycjonowanie podstron dzięki komentarzom

 

W zasadzie wystarczy teraz zaznaczyć kilka opcji, by wtyczka działała poprawnie

 1. Tutaj możemy włączyć CommentLuv
 2. Ustawić wygląd, czyli w jaki sposób będzie wyświetlana pod polem komentarzy. Na swoim blogu ustawiłem wygląd standardowy, gdyż inne blogi również z niego korzystają przez, co jest rozpoznawalna.

CommentLuv wtyczka wordpress dla komentarzy

Druga część ustawień, które znajdują się w tym samym panelu (trzeba tylko zeskrolować myszką na dół przeglądarki) dotyczy bardziej zaawansowanych ustawień, które moim zdaniem warto rozważyć.

 1. Ustawienie dotyczy wyświetlania tekstu w komentarzu. Można zostawić domyślną wartość i tak też pozostawiam.
 2. Kolejna, moim zdaniem najciekawsza opcja dotyczy nadawania linków dofollow oraz zezwala na wybór komentatorowi jednego z dziesięciu jego wpisów na blogu. W swojej wtyczce CommentLuv ustawiłem, tak jak widać, możliwość przyznania wyboru jednego z dziesięciu ostatnich postów przy komentowaniu dla wszystkich (nie tylko zarejestrowanych) oraz ustawienie linków wychodzących dofollow także dla wszystkich.  Wyszedłem z założenia, że skoro decyduje się na taką wtyczkę, to należy dać pełne możliwości użytkownikom, którzy mają komentować.

Możliwości 10 ostatnich postów do wyboru podczas komentowania

Opcja, która pozwala wybrać jeden z dziesięciu ostatnich postów ze swojego bloga jest bardzo ciekawa. W ten sposób nie tylko możemy podlinkować nasz artykuł, ale także mamy realny wpływ na to, który artykuł podlinkujemy. Jeśli komentujemy na cudzym blogu wpis, który tematycznie jest powiązany do naszego, możemy automatycznie podlinkować ten post przez co wartość takiego linku wzrośnie. Internauci chętniej będą klikać w taki link, który np. rozwija temat w obrębie tego samego zagadnienia niż link, który dotyczy odległego tematu. Np. komentując cudzy wpis poświęcony wtyczce CommentLuv mogę spokojnie podlinkować ten konkretny artykuł 🙂

Po drugie, możemy podlinkowywać te artykuły, które z jakiegoś powodu są ważniejsze np. zawierają wartościową treść, są bardziej unikalne, mają dużą popularność niż inne artykuły.

Czy zdobywanie linków za pomocą commentLuv ma duży wpływ na pozycjonowanie podstrony?

Skoro są to linki dofollow, to niewątpliwie wpływ na seo musi mieć. Dodatkowo trzeba pamiętać, że link jest zakotwiczony nie do strony głównej, ale właśnie do wpisu dzięki czemu google punktuje taki wpis. Jeśli z jakiegoś powodu zależy Ci na pozycjonowaniu podstrony bloga, bo np. ma frazy kluczowe istotne z punktu widzenia tematyki Twojego bloga i koniecznie chcesz mieć taki wpis wysoko w wynikach wyszukiwarki, to jest to dobry powód, by taki wpis wykorzystać w CommentLuv.

Na zakończenie

Pokazałem, że wtyczka do wordpressa CommentLuv jest bardzo prosta w ustawieniach, bo zaledwie cztery kroki dzielą od momentu zainstalowania na własnym wordpressie do pełnego jej używania. Teraz Ty możesz wykorzystać dobrodziejstwo wtyczki i zostawić swój wpis tutaj 🙂

Ciekawy content? Podziel się już terazShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

About

Pasjonat marketingu internetowego i wordpressa. Interesuje się typografią, projektowaniem publikacji, psychologią, zasobami ludzkimi. Jego celem jest inspirowanie po to, by sprawić by inni spojrzeli na swoje sprawy z różnych perspektyw.

22 Comments

 1. Również uważam, że commentluv jest świetną wtyczką. Zresztą w ten sposób trafiłem na tego bloga 🙂 Linki są dofollow, a poza tym mają nazwę taką jak tytuł artykułu, a nie zawsze tylko imię, jak to ma miejsce w standardowym linku komentarza.
  Jakub Ruciński ostatnio opublikował..Tanie zakupyMy Profile

 2. Cieszę się, że trafiłeś na mojego boga. Mam nadzieję, że będziesz częściej tutaj zaglądał 🙂

 3. Nie zgodzę się, że link z atrybutem nofollow nie ma znaczenia dla Google. Teoretycznie wtedy roboty mają nie podążać za nim, ale teoria mija się czasem z praktyką, zwłaszcza jak o teorii mówią przedstawiciele Google. Standardowo na WordPress link w podpisie komentarza jest nofollow, ale bardzo łatwo można to zmienić, wystarczy jedna małą wtyczka jak u mnie. przydaje się coś co rozpoznaje atrybut w linkach. Ja używam aplikacji do Firefoxa donofollow.

  Natomiast jest sprawa anhorów i tutaj dobrze sprawdza się commentluv. Na blogu pisze się artykuł zoptymalizowany pod SEO. Wówczas tytuł artykułu jest frazą kluczową. Z takiego komentarza dostajemy link pod anhorem, który jest słowem kluczowym, jak w mojej odpowiedzi będzie to dźwignia finansowa. W podpisie nie da się tak tego zrobić, bo głupio by to wyglądało. może to być np. imię i nazwisko. To stanowi na pewno przewagę.
  Marcin Gurtowski ostatnio opublikował..Dźwignia finansowaMy Profile

 4. Hmm commentluv ma swoje zalety, ale i wady. Linkowanie do zawirusowanych stron może się skończyć banem, albo filtrem od Google. Jednak jest to niezły sposób na zdobycie odwiedzających, szczególnie na początkowym okresie funkcjonowania bloga. Przyznam się, szczerze, że częściej komentuję na blogu, gdzie dodatkowo mogę zostawić link do mojego artykułu:)
  Karol ostatnio opublikował..Spotted i szukanie ludzi w internecieMy Profile

 5. Commentluv używam na 2 blogach od 2 lat. Nie spodziewajcie się cudów, ale jest to pożyteczne narzędzie. Przede wszystkim pozwala znaleźć czytelników w środowiskach, które by chyba do was nie dotarły bez tej wtyczki. Koszty minimalne, korzyści umiarkowane, ale bilans zysków i strat zdecydowanie pozytywny.
  Jan od Imion ostatnio opublikował..Święta z NoyalMy Profile

 6. Commentluv oraz Disqus to najbardziej użyteczne „wtyczki” do pozycjonowania stron. Główną zaletą są linki dofollow, ale dodatkowo możliwość dostosowania słów kluczowych naszej strony ze stroną, na której umieszczamy nasz wpis (Google przychylniej patrzy na linki, które powiązane są z treścią naszej strony).
  Przydatny tutorial.
  Tomek
  Tomek ostatnio opublikował..Jak Pozycjonować Stronę?My Profile

 7. Czy znasz wtyczkę która doda brakujące atrybuty ” title” do wszystkich linków na WP? Jak wiadomo brak tego atrybutu nie sprzyja w pozycjonowaniu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?