Pozycjonowanie po Penguin Update nie takie straszne?

Pozycjonowanie wordpressa w czasach Penguin Update24 kwietnia google wprowadziło nowy upade, tym razem nazwany Penguin i już z różnych stron słychać żale i utyskiwania pozycjonerów, których strony leciały „na łeb i na szyję”. Żeby wymienić najciekawszy przypadek, to sieć Play (której akurat zresztą nie lubię :)) spadła bardzo nisko nawet na swoją przecież firmową frazę o której rozpisywał się Sławek Gdaq na swoim blogu.

 

Na te doniesienia o pozycjonerskich stratach szybko zareagowałem. Sprawdziłem kluczowe dla mnie moje własne strony i frazy, by zobaczyć czy coś tam się działo. Po ich przejrzeniu okazało się, że w niektórych przypadkach pozycje ani nie spadły, ani nie wzrosły. Choć trzeba przyznać, że sporo się działo u konkurencji. Pojawiły się nowe strony, nieznane mi wcześniej, a te które były od dawna – właśnie spadły, czasem bardzo nisko.

 

Miałem też nawet taki przypadek, że gdy strony konkurencyjne poleciały w dół, moja się ich kosztem wypozycjonowała 🙂

 

Ogólnie mogę stwierdzić, że zmiana algorytmu i nowy Penguin upade nie oznaczały dla mnie porażki a wręcz przeciwnie. Przyniosły całkiem nieoczekiwane efekty w postaci wyższych wyników naturalnych lub przynajmniej neutralnych. Fakt, że od dawna nie dbałem o przyrost linków.

 

 Dlaczego strony spadły w wynikach?

Wiemy, że już od dłuższego czasu google stara się ukrócić praktyki pozycjonerskie, które bądź co bądź sztucznie próbują zdobywać linki. I tak na tej zasadzie strony, które nadużywają anchor tekst, czyli ścisłe dopasowanie do pewnych fraz google nie spojrzało już łaskawym okiem. Jeżeli x linków prowadzi do danej strony i wszystkie są takie same, to logiczne wydaje się, że coś tu nie gra. Niemożliwe jest by ktoś linkował do naszej strony z takim samym anchorem, co dziesiątki innych i to w dodatku na dokładne i konkretne słowa kluczowe.

 

Podobnie google źle potraktuje strony ze zbyt ścisłym dopasowaniem domeny i słów kluczowych w niej zawartych np. kurs-pozycjonowania-w-wyszukiwarce.pl pozycjonując się na frazę kurs pozycjonowania w wyszukiwarce (to tylko wymyślony przykład). O tzw. SWL już nawet nie wspominam, bo to w ogóle jest sprzeczne z zaleceniami google, nieetyczne choć wiele osób z tego korzysta. Ja jednak nigdy nie pozycjonowałem żadnej strony za pomocą SWL.

 

Jak dać polubić się google?

Spadek o kilkanaście pozycji w wynikach wyszukiwania to nie mały powód do tego, by się nie zmartwić tym faktem, bo to realnie przekłada się na ilość odwiedzin witryny. Oznacza to ewidentnie, że wyszukiwarka przestała nas lubić i postanowiła dość surowo ukarać.

 

Oczywiście nie przekreśla to strony już na zawsze. Można zgłosić wniosek do google jeśli uważasz, że Twój przypadek jest niesprawiedliwy. Formularz znajdziesz tutaj. Po za tym stosując zalecane przez google taktyki możesz liczyć na dobre wyniki w przyszłości.

 

Wniosek jest jeden. Tradycyjne pozycjonowanie zmalało na sile. Nie znaczy to, że idzie w zapomnienie. Nadal trzeba zdobywać linki, ale w sposób mądry, bardziej przemyślany. To co się nie zmienia, to optymalizacja bloga, strony, którą google zawsze popiera.

 

Przepisem na wysokie pozycje jest zatem wartościowa treść przyjazna dla użytkowników. Oczywiście nie wolno przy tym zapomnieć o optymalizacji treści poprzez odpowiednie uwypuklenie słów kluczowych, dobranie odpowiedniego tytułu, zadbane opisy itp. a wtedy nawet penguin update nie zagrozi pozycji strony 🙂

 

 

Ciekawy content? Podziel się już terazShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

About

Pasjonat marketingu internetowego i wordpressa. Interesuje się typografią, projektowaniem publikacji, psychologią, zasobami ludzkimi. Jego celem jest inspirowanie po to, by sprawić by inni spojrzeli na swoje sprawy z różnych perspektyw.

5 Comments

 1. Moje strony też się jakoś trzymają po tych zawirowaniach. Chociaż zauważyłem, iż wiele osób bardzo nerwowo reaguje na spadki pozycji. Być może są to właśnie ci, którzy do tej pory pozycjonowali głównie metodami „black hat seo”. I teraz trzęsą się przed „czystką”.
  Strony pozycjonowane etycznie nie mają się chyba o co martwić, chociaż …
  Od dłuższego czasu studiujemy w naszej firmie temat: co z katalogowaniem, i preclowaniem? Czy to nie zaczyna szkodzić?
  Piotrek – biznes w internecie ostatnio opublikował..4 w jednym, czyli sklep, blog, forum i poradnik – coś nowego w e-handluMy Profile

 2. Rzeczywiście. W internecie można spotkać sporo nerwowych reakcji na te spadki. Czy katalogowanie i preclowanie nie szkodzi? hmm, przyznam Piotrek, że trochę zaintrygowałeś mnie takim postawieniem sprawy. W tej chwili nie prowadzę jeszcze kampanii pozycjonerskiej, jednak w najbliższym czasie ruszę z nią i będę się temu bacznie przyglądał 🙂 Wielkie dzięki za komentarze 🙂

 3. Ja osobiście pozycjonuję od 3 lat i całkiem się pogubiłem. Zaprzestałem działań i o dziwo – pozycje wzrosły. Sam nie wiem co o tym sądzić.

 4. Kawał dobrej roboty. Wspaniale, że jeszcze istnieją takie ludzie jak ty! Nie dość, że piszą konkretnie i rzeczowo, to jeszcze nie można zapomnieć o tym, że Twój blog jest czymś wspaniałym. Jestem niezwykle zadowolony z tego, że znalazłem Twój blog i przyjemnością czytam zawarte w nim informacje. Zastanawia mnie jedno. Skąd ty bierzesz pomysły na to wszystko? Czy coś wpływa na podejmowanie takich decyzji, aby powstał taki a nie inny temat? Z przyjemnością czekam na kolejne Twoje posty w których również chętnie wyląduję i zapoznam się z treścią. pozdrawiam serdecznie 🙂
  Tomasz ostatnio opublikował..Nekst – konkurecja dla Google w Polsce?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?