7 sposobów jak zarabiać na blogu

Jak zarabiać na blogu?

Jak zarabiać na blogu

Zarabianie na blogu staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób jest zainteresowanych taką formą ebiznesu. Nic w tym dziwnego, bo ze względu na niskie koszty praktycznie każdy może zacząć zarabiać. Przyjrzyjmy się zatem kilku metodom na rozpoczęcie własnego biznesu blogowego.

1 . Reklamy za kliknięcia

Najpopularniejszym systemem płatności z kliknięcie w reklamę jest Google Adsence. Idea jest dość prosta. Rejestrujemy się w systemie, umieszczamy kod na stronie (w wordpressie można wykorzystać do tego wtyczkę Wp Adsence plugin) i wyświetlamy reklamy. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Treść na blogu pod reklamy adsence nie musi być wysoka merytorycznie. Ważne by była na tyle ciekawa, intrygująca by w użytkowniku pojawiła się chęć pogłębienia tematu. Wtedy możliwością dla czytelnika staje się kliknięcie w reklamę albo wyjście ze strony.
 • Tego typu reklamy są najprostsze do zastosowania, ale też powiedzmy sobie szczerze najmniej można na nich zarobić. Aby zarobić konkretne pieniądze trzeba mieć kilka a nawet kilkanaście blogów o bardzo dużej odwiedzalności, co w polskich warunkach jest bardzo trudne.

2. Banery reklamowe

Dzięki AdTaily możemy ustawić sobie na stronie skrypt, który będzie za niewielką opłatą przyjmował banery reklamowe od użytkowników. Z AdTaily korzystają także duże serwisy internetowe np. w branży rozrywkowej, które ustawiają sobie cenę nawet na kilkaset złotych za wyświetlenie reklam na ich witrynie. Ty jednak powinieneś spojrzeć realnie na swoją sytuację i nie przesadzać z ceną, bo oczywiście nikt nie zapłaci za reklamę 300 zł na blogu na którym jest mały ruch i mało wartościowa treść. Najczęściej ceny za  przeciętny blog kształtują się poniżej 10 zł.

3. Udostępnienie treści za opłatą

Coraz więcej pojawia się serwisów internetowych w których dostęp do treści, artykułów jest płatny. Polega to zazwyczaj na tym, że część artykułu np. lead jest ogólnodostępna po czym występuje formularz z rozliczeniem np. za sms. Zazwyczaj takie ceny to wydatek kilku złotych np. 2 zł. za artykuł. Może być to biznes całkiem sensowny pod warunkiem, że nasz blog posiada naprawdę unikalne i wartościowe artykuły oraz markę za które ktoś zechce zapłacić. Oprócz artykułów możliwie jest także pobieranie opłaty za ściąganie plików np. wzory umów.

4. Strony członkowskie

O ile w przypadku opłaty za pojedynczy artykuł to zarobek rzędu kilku złotych, o tyle strona członkowska może pobierać znacznie większe należności oferując dostęp do całej treści witryny. Trudność będzie jednak polegała na zdobyciu chętnych, którzy zechcą być członkami, dlatego warto najpierw udostępniać treść całkowicie za darmo. Potem gdy blog nabierze stałych czytelników, którzy docenią konkretne i merytoryczne porady, można zacząć myśleć o pobieraniu opłat. Jeśli stali czytelnicy doceniali treści i będą ciekawi nowych to na pewno będą gotowi zapłacić za dostęp. Jest kilka wtyczek do WordPressa, które pozwolą na integrację pobierania opłaty np. WpSprzedawca,

5. Kursy, szkolenia, infoprodukty

Świetny sposób na zarabianie na blogu, to sprzedawanie swoich własnych infoproduktów. Zakładasz blog w niszy, zbierasz czytelników, publikujesz artykuły, które pokazują, że znasz się na temacie a potem tworzysz ebook w formie np. pdf lub kursu video, który możesz sprzedawać za większą kwotę niż konkurencyjne produkty. Dlaczego? Ponieważ dzieląc się wiedzą na blogu kreujesz wizerunek eksperta. Pokazujesz swoją twarz i w ten sposób wyrabiasz swoją markę. Ludzie Ciebie znają, jak pokazują badania, dlatego chętnie kupują od osób, które właśnie znają i kojarzą jako ekspertów ponieważ im ufają. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by tworzyć własne produkty możesz promować produkty innych za pomocą programów partnerskich.

6. Sklep partnerski

Jeśli nie widzisz siebie w roli szkoleniowca i nie ma sensownych programów partnerskich w Twojej branży to pozostaje Ci jeszcze możliwość założenia sklepu. Spokojnie. Wiem, że większość z początkujących blogerów nie myśli, by od razu zakładać firmę. I tu mam dla Ciebie niespodziankę. Jeśli nie masz pomysłu na to jak spieniężyć swojego bloga a masz grono wiernych czytelników, utworzyłeś prawdziwą społeczność wokół swojego bloga to możesz utworzyć partnerski sklep sprzedając np. koszulki z napisami. Jeśli jednak masz swój sklep, to podłączenie do niego bloga może być bardzo dobrym posunięciem strategicznym. Sprawdź pomysły na biznes a przekonasz się w jaki sposób możesz to wykorzystać.

7. Za wyświetlenie linków

Jako ostatni sposób na zarabianie na blogu wymieniam formę za wyświetlenie linków na stronie wydawcy. Pojawiają się ostatnio serwisy jak np. SEO, proLINK, które w zamian za umieszczenie linku na stronie głównej oferują wysokie prowizje. Dlaczego? Ponieważ taki link nie służy jako typowa reklama, lecz ma służyć celom pozycjonerskim, dlatego jedynym warunkiem jest dobry zadbany, zoptymalizowany serwis z wysokim pagerang. Zatem jest to również świetny sposób na zarobienie w internecie i to nawet w przypadku gdy na blogu jest mały ruch i nie przynosi oczekiwanych rezultatów z przychodu innych form reklam.

Ciekawy content? Podziel się już terazShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

About

Pasjonat marketingu internetowego i wordpressa. Interesuje się typografią, projektowaniem publikacji, psychologią, zasobami ludzkimi. Jego celem jest inspirowanie po to, by sprawić by inni spojrzeli na swoje sprawy z różnych perspektyw.

59 Comments

 1. Też mam podobne zdanie do Twojego Słowoo. Realne korzyści można odnieść jedynie na własnych produktach. Mam kilka blogów, które generują nawet po 200 odwiedzin dziennie i co z tego? Nie przynoszą oczekiwanych zysków. Przyczyn tego jest kilka i teraz o tym wiem. Wcześniej nie wiedziałem, że np. nie da się zarobić na zbyt ogólnych frazach, bo są to frazy informacyjne. Dla przykładu np. ktoś kto wpisuje finanse do wyszukiwarki, to nie jest to osoba, która chce kupić produkt finansowy czy jakiś poradnik na ten temat. Szuka raczej darmowych informacji i to ogólnych potrzebnych jej np. do egzaminu?.
  Zarabianie na produktach innych ma sens wtedy kiedy my sami mamy ugruntowaną już pozycję na rynku i polecając dany produkt inniym jesteśmy większym autorytetem niż autor samego kursu. To tak na marginesie.

  Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za komentarz 🙂

  • Sorry… ale przy 200 odwiedzinach dziennie to się praktycznie nic zarobić nie da…
   Zakładając klikalność na poziomie 1% masz 2 osoby, które skorzystały z jakiegoś PP… a te 2 osoby muszą jeszcze coś kupić wypełnić itp…

   Trzeba zbudować sobie duży ruch… by zacząć coś zarabiać… albo otworzyć jakieś 100 blogów ;), ale kto to ogarnie…

   ogólnie ciężki kawałek chlebka :D, ale zawsze warto spróbować coś ugryźć 🙂
   Albercik ostatnio opublikował..Chlam morze kawy, a Ty?My Profile

 2. Masz rację. Zamiast rozdrabniać się na kilka programów partnerskich lepiej skupić się na jednym i go promować. Zalety?
  – Większa koncentracja na danym zakresie produktów, co wiąże się ze specjalizacją i bardziej precyzyjnym trafieniem (znajomością) w grupę odbiorców
  – większa efektywność, bo możemy przeznaczyć więcej czasu na tworzenie artykułów, seo, zaplecza w obrębie jednej tematyki (prowadzenia serwisu) niż ten czas dzielić na kilka pp
  – szybsza wypłata. W każdym pp jest minimalna wypłata. Jeśli działamy w kilku pp, to mamy proporcjonalnie niższy zarobek, bo sprzedając dwa produkty z różnych programów dostajemy prowizję w każdym z nich za jeden produkt, co powoduje, że wolniej przybliżamy się do progu wypłaty. Zatem jeśli się rozdrabniamy zarabiamy mniej w poszczególnych programach.
  To tyle, co przyszło mi do głowy 🙂 Od siebie powiem tyle, że na początku swojej kariery rejestrowałem się praktycznie do każdego pp jaki napotykałem. Potem moje podejście się zmieniło, bo część z tych programów w ogóle nie promowałem, bo nie było mi po drodze, część trochę a skupiłem się na jednym i co tu dużo mówić. Przyniósł mi największe korzyści ze wszystkich.

 3. Zaczne od podziekowania za zamieszczenie tej notki, bo jest, przynajmniej dla mnie, ale zaloze sie, ze nie tylko, bardzo, bardzo pomocna. Wszystkie informacje sa bardzo wiarygodne, wazne, ale przedstawione w zupelnie nienudny sposob. Czekam(y) na kolejne!

 4. Ciekawy artykuł na temat, który interesuje mnie od lat. Z moich doświadczeń wynika jedno – im mniej blogów tym lepiej i im mniej możliwości zarabiania tym lepiej. Nie ma sensu rozdrabniać się na tysiące rzeczy i zbierać po 20 zł za jeden program partnerski. Najlepiej zdecydować się tak jak piszecie na jeden, dwa programy partnerskie, jakieś linki, wpisy sponsorowane i spokojnie to rozwijać. Oklejenie bloga banerami to złudne wrażenie, że przyjdą po nich pieniądze. Sam tak zaczynałem i później po kolei zamykałem konta w programach partnerskich. Zostało niewiele i dobrze – dzięki nim blogi, które mają nawet 200,300 odwiedzin dziennie zarabiają. Może niekoniecznie kokosy, ale sumy zauważalne.

 5. Zarabianie na blogu, to niełatwy kawałek chleba. Tak naprawdę, to spore pieniądze zarabiają tylko najlepsi blogerzy w Polsce. Owszem – ten rynek się stale powiększa – przybywa zarabiających. Jednak masa ludzi zarabia grosze, tzn. najwyżej kilkaset zł miesięcznie. A wiąże się to ze sporym wydatkiem czasowym.

 6. Mam pytanie odnośnie punktu 7. Czy jeśli dodamy link na naszą stronę z całkiem innej beczki np prowadzimy blog o samochodach, a damy link do blogu o koszeniu trawy to nie będzie coś nie tak? Że jakieś farmy linków albo coś?

 7. Wydaje mi się, że dla początkującego najlepszy jest Adsense w tej chwili. Mozna się pobawić w rozmieszczanie reklam na stronie i sprawdzić też jaki temat budzi zainteresowanie uzytkowników. Dla jednej tematyki 200 uu może być dochodowe a dla innej 10-krotnie mniej wartościowe.

 8. Adsense jest fajny, ale dopiero mniej więcej po pół roku eksperymentów zaczęło nabijać się konkretne Euro. Początkującym polecałbym jakiś dobry program partnerski.

 9. Zawsze pomysł się liczył otóż to nie ma bata. W każdym bądź razie jeśli chcemy szybko osiągnąć sukces no to nie da się tylko naturalnie jechać da się nie mówie, że nie wymaga to bardzo dużej pracy oczywiście trzeba przyznać, ale zależy też kto co oczekuję ? Dla początkujących bez wsparcia dobrych znajomych to normalnie totalna masakra !
  Damian z najlepszych gier ostatnio opublikował..War ThunderMy Profile

 10. Jeśli chodzi o zarabianie, to dużo zależy od tego jaki zasięg ma blog, w jakiej jest niszy i jak wpływowy jest bloger. To są czynniki, które decydują o tym ile jest warty blog, ile da się na nim zarobić.

  Co do metod zarabiania należy jeszcze wspomnieć o współpracy z agencjami, czy bezpośrednio z firmami. Współpraca taka może polegać na recenzji produktu, przeprowadzeniu konkursu i tego typu podobnych rzeczy.
  Marcin Gurtowski ostatnio opublikował..Dźwignia finansowaMy Profile

 11. Jak dla mnie najlepszych sposobem na zarabianie jest AdSense. Od kilku ładnych lat publikuje swoje treści na jednym z portali blogowych na którym mam AdSense i całkiem sporo można na tym wycisnąć. nie ukrywam, że najważniejsze w tym przypadku jest to, aby reklamy były odpowiednio rozmieszczone i odpowiednio zoptymalziowane, a dochody są imponujące.
  Tomasz ostatnio opublikował..Lista Mocnych Profili by Tomasz Bołoz – już w sprzedaży!My Profile

 12. Niestety, zarobek na blogu to wbrew pozorom ciężka i długotrwała praca. Nie należy się jednak zniechęcać, bo nie od razu Rzym zbudowano – prawdziwe efekty przychodzą po kilku miesiącach a nawet latach 🙂

 13. A ja całkiem dobrze chwalę sobie PP ceneo. Plusem tego programu jest 100% dopasowanie produktów do posta. Pisząc np. o kurtkach rowerowych umieszczam na końcu posta tabelkę z proponowanymi kurtkami i linkuję do ceneo. Klikalność jest spora. Jeśli ktoś chciałby się zapisać to zapraszam do kontaktu e-mail podanym na moim blogu. Mogę trochę podpowiedzieć i nie ukrywam że zależałoby mi żeby ten ktoś zapisał się z mojego ref linka który dostanie na e-mail 😉 10% zarobków wpadnie na moje konto 🙂

 14. Gorzej jak ktoś dopiero zaczyna trzeba się nieźle nagłowić czytając te wszystkie informacje. No ale cóż, dla chcącego nic trudnego.

 15. Podstawa do zmonetyzowania bloga to teraz także SocialMedia. Duża ilość wejść to większe szanse na większe zarobki. Ale nie dajmy się oszukiwać. Pierwszy rok prowadzenia bloga, a niekiedy nawet i dwa lata to inwestycja. Budowanie marki, budowanie stałych czytelników oraz wszelkie działania SEO, SEM i SERP. Później już można liczyć na zwrot inwestycji.
  zakupianki.pl ostatnio opublikował..Czas na masażMy Profile

 16. Za reklamy możemy zarobić, ale zbydt duża reklam zniecheći naszych czytelników. – Nie sądzicie ? Większość ludzi posiada programy blokujące reklamy, ale mimo to wciąż one spowalniają strone i wkurzają zwiedzających, co dobrze nie wpływa na bloga.
  Ekozefir ostatnio opublikował..Promocja EkomatematycznaMy Profile

 17. Niedawno też zacząłem prowadzić swojego bloga (na razie jeszcze nie mam się czym chwalić) i wiem, że jeszcze przede mną baaardzo dużo pracy, zanim zdobędę potrzebą mi wiedzę, a co do pieniędzy, to nie mam wielkich nadziei, ale kto wie, może kiedyś.
  Radek ostatnio opublikował..Kredyt z MDM – Deutsche Bank PolskaMy Profile

 18. Przecież w Polsce praktycznie już wszyscy blogują, przecież wszyscy nie mogą zarabiać. Wybiją się najlepsi, którzy trafią w odpowiedni target.

 19. to prawda, na blogu można zarobić tylko trzeba wiedzieć jak. no i oczywiście trzeba mieć ciekawy i oryginalny pomysł na bloga, z tym zawsze jest najtrudniej.
  Marysia ostatnio opublikował..DiabeteeMy Profile

 20. Adsense jest najlepsze w tym sensie, że najłatwiej je wdrożyć, ale w zależności od kategorii naszej strony lepiej czasami zarabiać na programach partnerskich. Osobiście uważam też, że lepiej posiadać kilka(naście) mniejszych stron (ale nie żadne mns) z porządną treścią niż jedną wielką. Raz, że nie uzależniamy się tylko od jednego źródła, a dwa każdą z tych mniejszych stron można rozwinąć jeżeli zobaczymy że to się będzie opłacać, i w efekcie będziemy mieli kilka większych…

 21. Na swoim blogu udostępniam różne treści za opłatą. Początkowo kokosów z tego nie było, ale wraz z rosnącą popularnością bloga wreszcie zaczęły się pojawiać zadowalające przychody. Myślę, że sklep partnerski dla tematycznych blogów także może być genialnym rozwiązaniem biznesowym,

 22. Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na treść bloga. Prowadzenie nudnego serwisu, który nie notuje żadnej oglądalności nie przyniesie żadnych pieniędzy bez względu na to jaki rodzaj reklamy tam umieścimy.

 23. problemem dzisiejszych ludzi jest chęć łatwego zarobienia pieniędzy. Zarobek na blogach w przypadku znanych blogerów wynika z wielu lat prowadzenia strony oraz zainteresowania tematem. Obecnie szuka się tematyki niszowej, w której nie ma jeszcze żadnego ciekawego bloga. Ta droga moim zdaniem nie pomoże zarobić
  bticino ostatnio opublikował..Wyłącznik schodowy BTicino AxoluteMy Profile

 24. Najważniejsze, aby nie podchodzić do bloga jako do źródła zarobku. Pamiętajmy, że wyraża on nasze pasje. W ten sposób łatwiej będzie nam generować z niego zyski.

 25. Owszem zarabianie na blogu, łatwiej napisać trudniej wykonać, bowiem po aktualizacji ostatnich algorytmów w Google – mam na myśli Pandę, wszystkie serwisy z treścią o niskiej jakości a więc marne teksty duplikaty czy skany książek wszystko poleciało w otchłań. A bez ruchu nie da się w żaden sposób zarobić.

 26. Kolejny dobry wpis na waszym blogu. Kolejne treści są według mnie na bardzo wysokim poziomie, dlatego decyduje się tutaj zaglądać coraz częściej i póki co nie żałuję. Naprawdę wiele fajnych treści przygotowujecie. Jak zarabiać na blogu to wpis, który mnie zainteresował, gdyż mam swojego małego bloga i warto trochę na nim zarobić, jeśli już taka opcja istnieje.

 27. przedstawione informacje bardzo trafne ale należy dodać że blog powinien być związany z hobby aby wrzucać aktualności i wtedy będzie ruch na naszym blogu.

 28. Aby zarabiać na blogu musimy pamiętać, by odpowiednio się „sprzedać”, zaprezentować, by pozyskać stałych czytelników. A pomysłów na zarabianie jest mnóstwo. Zależy co nam ma przynieść blog, jakich efektów oczekujemy, prowadząc go.

 29. Z tych wszystkich metod, które zostały tutaj opisane realne pieniądze można zarobić jedynie na sprzedaży własnych produktów oraz za wyświetlanie linków. Przy czym w tym drugim wypadku trzeba uważać na to z jakim system się współpracuje. Kiedyś działałem przez prolinka i seopilot, ale po tym jak kilka miesięcy temu google przysłał powiadomienie, że mam na stronie nienaturalne linki, to prolink wyleciał całkowicie. Z seopilot wysokość zarobków zależy od wielu czynników i raczej trzeba to traktować jako dodatek. Początkującym mogę polecić przetestowanie jeszcze jakiegoś programu partnerskiego, ale tutaj proponuję zacząć jednak od sprawdzenia opinii na temat programu i raczej nie liczyłbym też na szybkie pieniądze. Według mnie każdy musi wypracować sobie własną metodę zarabiania i nie chwalić się nią nikomu. Zauważcie że wielu ludzi próbuje zarobić dokładnie w ten sam sposób, a to powoduje że popularne metody przestały po prostu działać.

 30. Fajny i konkretny artykuł. Zarabiać na blogu można na wiele różnych sposobów również pośrednio sprzedając np. swoje usługi. Jest tylko 1 problem – odpowiedni ruch na blogu. Blogi z dużym ruchem zawsze znajdą sposób na zarobek, ale jeśli blog odwiedza garstka osób to ciężko coś wysupłać.

 31. pomysłów na blogi są tysiące, bo ludzie piszą o wszystkim, więc można nawet założyć temat o fajnych ołówkach i kredkach. Więc tutaj z pomysłami można zaszaleć;) Ale robienie blogów nawet o tematyce w której już blogów są tysiące, też chyba się sprawdza, bo np kulinarnych jest mnóstwo, a nadal ich przybywa.
  pomysły na unikatowe prezenty: upominki sklep internetowy

 32. Rzeczywiście, zarobić można. Inną sprawą jest wysokość zarobków. Oczywiście istnieją osoby, które zarabiają krocie. Ale ich jest niewielu. Zazwyczaj zarobki z bloga to niewielkie pieniądze. Jeśli jednak ktoś prowadzi bloga opartego na swojej pasji, nie będzie się przejmować niewielkimi dochodami.

  Ja właśnie tak robię. Nie tworzę strony nakierowanej na zysk, ale na rozwijanie mojej własnej wiedzy z interesującej mnie dziedziny. Staram się przekazywać moim czytelnikom najbardziej wartościowe treści, jakie jestem w stanie stworzyć. Dzięki temu wiem, że moja praca nie idzie na marne.

 33. Witam, chciałem się poradzić. Prowadzę bloga o serialach zagranicznych, oglądam ich masę i interesuję się tym. Wiele osób zawsze mówiło mi, że „kurcze powinieneś o tym pisać czy coś”, dlatego powstał blog, zawsze miałem garstkę znajomych, którzy gdy chcieli coś oglądnąć pisali do mnie i w ciemno zaczynali oglądać to co im poleciłem. Na takiej zasadzie powstał blog, umieszczam moje recenzje i pozwalam ludziom poczytać o czym dany serial jest i czy warto go rozpocząć. Robiłem mały research i mało jest takiej tematyki obecnie, a ludzie oglądają seriali coraz więcej, chociażby przez pojawienie się w Polsce Netflixa. Spotykam się w komentarzami, że to o czym pisze jest przydatne, pomocne i oryginalne. Ale przejdźmy do rzeczy, na chwilę obecną mam 700 odsłon bloga, każdy post ma średnio po 5-20 komentarzy, cieszy mnie to, ale co mam zrobić, żeby dowiedziało się o blogu więcej osób. Oczywiście jak wydając jak najmniejszą kwotę, bo przyznam że jestem studentem i krucho z pieniędzmi. Pozdrawiam i naprawdę świetny post!

  • Skupiłbym się tutaj na zbudowaniu zaangażowania społeczności. Tak zbudowana i zaangażowana społeczność sprawi, że zaczną polecać ciebie swoim znajomym. Dodaj profil na facebooku. Zamieszczaj tam ciekawe info i nie obawiaj się prosić swoich czytelników o polecanie strony znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?