Jak pozbyć się spamu z komentarzy WordPressa?

Kiedy zakładamy bloga, czy stronę chcemy by szybko zyskała popularność wśród czytelników, czego miernikiem są zazwyczaj komentarze pozostawione na stronie. Z biegiem czasu od powstania strony administratorzy zauważają, że komentarze przybywają, ale niestety nie są to takie komentarze jakie by chcieli. Zamiast tego w ich skrzynkach zalegają do zatwierdzenia komentarze typu:

 • fajny wpis,
 • fajne podejście do tematu,
 • interesujący blog, czekam na następny wpis

i wiele innych jeszcze rozbudowanych tekstów w tym obcojęzyczne, które wszystkie charakteryzuje to, że nie wzbogacają merytorycznie wpisu, lecz faworyzują autora i zachęcają go do tego, by ten wpis zatwierdził.

Niestety tego typu komentarze to po prostu spam rozsyłany automatycznie w celu zdobycia linku. Na początku może się wydawać, że wystarczy usuwać takie intruzy, jednak szybko okazuje się, że to walka z wiatrakami. Dodawania komentarzy do spamu nic tak naprawdę nie daje.

I w tym miejscu WordPress jak zwykle ma do zaoferowania wtyczki

Wtyczki antyspamowe do WordPressa

Z pewnością można znaleźć kilka wtyczek do WordPressa, których zadaniem jest wyeliminowanie spamerskich komentarzy w tym Akismetm czy Spam Free WordPress, który może m.in zlikwidować znacznik html, wpisywanie strony komentującego. W tym wpisie przedstawię jednak dwie alternatywy i zarazem bardzo ciekawe wtyczki, które chciałbym Ci zarekomendować.

1. Wtyczka Captcha

To wtyczka, której zadaniem jest wygenerowanie tzw. Captcha code, czyli obrazka z tekstem do przepisania dla osoby komentującej. Niestety to co jest zaletą tej wtyczki jest również jej wadą. Teksty do przepisania bywają nieczytelne, łatwo się pomylić, co wszystko może wywołać poczucie irytacji u komentujących osób. Ja sam miewam problemy z przepisaniem kodu, co nie jest fajne, choć podobno kod w captcha wordpressa jest zawsze czytelny. Tutaj znajdziesz wtyczkę.

 

2. wtycza spam stopper

Ciekawszym rozwiązaniem od pierwszego jest wykorzystanie tej wtyczki, która również wymaga od komentującego wstawienia tekstu, ale tekst nie jest umieszczony w formie kodu na obrazku jak powyżej, lecz w formie tekstu do przepisania. Po zainstalowaniu wtyczki pojawia się w komentarzach dodatkowe pole z którego trzeba przepisać tekst. Warto jako kod do przepisania wstawić nazwę swojej strony, co przy okazji spowoduje zwiększenie rozpoznawalności marki strony. W porównaniu z pierwszą wtyczką daje większe możliwości i jest łatwiejsza dla prawdziwych komentujących. Wadą jest to, że pojawia się dodatkowe pole jakie komentujący musi wypełnić. Tu pobierzesz wtyczkę, a tutaj dodatkowo jej spolszczenie.

1. spolszczenie wtyczki

Wejdź w panelu w folder wtyczki a następnie w folder Langs. Tam należy umieścić spolszczone pliki po rozpakowaniu.

2. konfiguracja wtyczki

spam stopper WP

1. Ustawienia wtyczki znajdziemy w narzędziach.

2. wpisujemy tekst, który ma wyświetlać się użytkownikom przy polu komentarzy. Np. Przepisz słowo: blogowybiznes by potwierdzić, że jesteś człowiekiem.

3. W tym miejscu należy wprowadzić słowo, które mają wpisać użytkownicy, by dodać komentarz

4. Zatwierdzamy

 

Podsumowanie

Dwie ciekawe wtyczki, które załatwiają problem spamu po stronie komentującego dzięki czemu są niezwykle skuteczne likwidując 100% spamu. Mamy więc pewność, że każdy komentarz został napisany przez człowieka. Ich wadą jest to, że wymagają dodatkowej aktywności do napisania komentarza ze strony użytkownika, ale czy jest to jakaś wielka uciążliwość? Moim zdaniem – nie. Miałem okazuję już dużo wcześniej komentować strony z wymaganym tekstem do przepisania i nigdy nie stanowiło to dla mnie problemu. Problem był jedynie wtedy kiedy przepisywany tekst z obrazka był błędnie wprowadzany i to kilka razy, co wywoływało uczucie irytacji i złości, dlatego moim zdaniem najkorzystniejszą wtyczką jest wtyczka druga – Spam Stopper, która dodatkowo może działać na naszą marketingową korzyść.

Ciekawy content? Podziel się już terazShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

About

Pasjonat marketingu internetowego i wordpressa. Interesuje się typografią, projektowaniem publikacji, psychologią, zasobami ludzkimi. Jego celem jest inspirowanie po to, by sprawić by inni spojrzeli na swoje sprawy z różnych perspektyw.

51 Comments

 1. Warto też wspomnieć o wtyczkach takich jak Bad Behavior , NoSpamNX i Antisapam Bee, które potrafią skutecznie zablokować sporą cześć botów już na starcie lub przy dodawaniu komentarza. Bad Behavior blokuje większość botów zanim wejdą na bloga wiec już tutaj oszczędzasz zasoby serwera i traffic. NoSpamNX blokuje wiele botów podczas dodawania komentarza. Antisapam Bee załatwia resztę. Normalny użytkownik nawet nie zauważa że te wtyczki pracują na blogu.

 2. Używam WordPressa od lat i zawsze miałem problem z tym cholernym spamem. Próbowałem sobie z tym jakoś poradzić na własną rękę, ale nie podołałem zadaniu. Dzięki za merytoryczne rady, które znalazłem w tym temacie. Fajnie, że poruszacie takie tematy.

 3. Fajny blog. Ciekawy artykuł 🙂 Ok. Teraz poważnie. Moje spostrzeżenia są podobne. Im lepszy blog, tym więcej komentarzy typu takiego czy innego, ale zawsze z obowiązkową reklamą. Niektóre chyba nie są wysyłane przez roboty, ale większość tak. nie znałem tych wtyczek, dlatego stawiałem na moderację, która jednak trochę zraża „dobrych” czytelników. Co zauważam – popularność bloga to podstawa aby przyszli spamerzy, ale najwięcej ich się pojawia w chwilach przerwy od blogowania. Tylko 2,3 dni bez aktualizacji i się zaczyna. Nie wiem, czym to jest spowodowane ale zauważam to na wielu swoich blogach. Jeśli nie aktualizuje jeszcze dłużej, pojawiają się wejścia made in Rosja itp i wtedy dopiero się zaczyna.

 4. U mnie akismet załatwia sprawę w 99,99%, (przy czym nie stosuje captchy, moderacji, pytań kontrolnych itd), czasami coś się wymknie ale to nie jest uciążliwy problem.

 5. Spam można też ograniczać za pomocą wtyczki CoomentLuv, której używasz zresztą. Trzeba tylko dodatkowo zainstalować sobie wtyczkę Minimum Comment Length, wstawić jakieś 200 znaków i powinno poskutkować. Na pewno działa na tych, którzy chcą mieć link po wpisaniu paru słów.

 6. Praktycznie Akismet wystarcza do filtrowania komentarzy. Te się zaś później usuwają. Captcha warto mieć jak nie chcemy przeciążać serwera. Z tym sobie jednak spamboty coraz lepiej radzą 😉

 7. Na swoim blogu w walce ze spamem korzystam wyłącznie z wtyczki Akismet. Od momentu jej zainstalowania skończył się problem „dziwnych komentarzy”.
  Co do przepisywania nieczytelnych tekstów w celu uwiarygodnienia, że nie jestem robotem to czasami bywa to irytujące. Zwłaszcza gdy tekst jest bardzo nieczytelny. Ale jakoś daję sobie z tym radę 😉
  Pozdrawiam,
  Jacek Pastuszko
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował..Skracanie linkuMy Profile

 8. Jedyny artykuł o blokowaniu spamu w komentarzach, gdzie nie pojawiał się Akismet w propozycjach.

  Ja osobiście używam Growmap Anti Spambot Plugin i jestem z niego zadowolona.

  Wtyczka, którą opisujesz moim zdaniem jest lepsza niż capcha, gdzie faktycznie czasem trudno dodać komentarz na blogu, ponieważ tekst jest tak mocno nieczytelny.
  Kamila Nitschka ostatnio opublikował..SEO Rank Reporter wtyczka do WordPress – monitorowanie słów kluczowychMy Profile

 9. Na szczęście pojawia się coraz więcej ciekawych sposobów na walkę z botami za pomocą metod bardziej skomplikowanych niż captcha, np. w formie flash-video, gdzie litery pojawiają się i trzeba je wpisać na bieżąco, albo polegające na przeciągnięciu konkretnego obrazka w dane miejsce – z tym wszystkim boty sobie nie poradzą. Alternatywą mogą być również captcha takie jak u Ciebie na blogu, czyli nietypowe.

 10. W komentarzach pojawił się Akismet, ale trzeba pamiętać, że za darmo może być instalowany na stronach, które nie zarabiają. W innych przypadkach trzeba zapłacić za używanie.

 11. Ja na swoim blogu problem ze spamem rozwiązałem tak, że zainstalowałem wtyczkę z recatcha do przepisania oraz dodałem obowiązkowe pole do zaznaczenia. Nie ukrywam, że opcja opisana w tym artykule, czyli wrzucenie tekstu, nazwy domeny, do przepisania nie jest złym rozwiązaniem. Na tą chwilę nie będę tego wdrażał, gdyż nie mam problemów ze spamem, ale nie wykluczam, że jak spam się pojawi to na pewno dołożę twój sposób. Pozdrawiam.
  Tomasz ostatnio opublikował..Generowanie ruchu na stronie – 1000 wyświetleń w 7 dni – [Studium Przypadku]My Profile

 12. „…Ja sam miewam problemy z przepisaniem kodu, co nie jest fajne, choć podobno kod w captcha wordpressa jest zawsze czytelny.”

  Bez przesady, kody są tak nie wyraźne, że czasem mylę b z p , co jest czasem tak irytujace…
  w dodatku znika wpisany komentarz, aż odechciewa się ,lepszym rozwiązaniem są przepisywane
  teksty ze zwyczajnego tekstu, w formie pytania.
  Ktoś tam miał sytuacje ” Jaki kolor mają liście? ” on na wpisuje zielony , błąd ;/
  Okazało się,że chodzi o czerwony, choler**** wie dlaczego. .
  Części Samochodowe ostatnio opublikował..Z boksem dachowym auto bardziej pakowneMy Profile

 13. Używam captchy i na razie nie narzekam. Zgadzam się, że na WordPressie kod jest czytelny. Spam nie jest już tak uciążliwy jak dawniej. Owszem pojawia się kilka ręcznie wklepanych spamerskich komentarzy, ale automaty zagraniczne generalnie odpuściły. Generalnie, bo czasem mam wrażenie, że jednak pisała maszyna, a nie człowiek i komentarze się dublują, ale to sporadyczne przypadki z chińskim i rosyjskim IP, większość botów nie potrafi czytać captchty.

  Powiedzmy sobie szczerze jak strona jest łakomym kąskiem i na celowniku to zawsze znajdą się ci, co jak się uprą to złamią algorytm, ale nie dajmy się zwariować inne zabezpieczenie potrzebuje zwykły prywatny blog, a inne sklep internetowy, Yahoo, czy Paypal.

  Pozdrawiam. J.

 14. U mnie na blogu wiele razy instalowałam różne zabezpieczenia, ale one były proste do złamania. Początkowo zabezpieczenie tekstowe – złamane, następnie rechatpcha – złamane. Teraz jestem o krok dalej 🙂 Zainstalowała zabezpieczenia na których zarabiam. Mam recaptcha za przepisanie których otrzymuję kasę. Polecam, gdyż zawsze jest coś innego do przepisania i przeważnie po obejrzeniu filmiku reklamowego 🙂 to jest nie do przejścia.
  Katarzyna ostatnio opublikował..HemoroidyMy Profile

 15. Skoda, że nie każdy rozumie pojęcia spam. Niekiedy treściwe komentarze usuwane są ,nazwane sapem. Chociaż przepisywanie kodu z obrazka jest nie wygodne, to tyle, że jest bezpieczne.
  Są tacy którzy twierdzą, ze są odpowiednie automaty spamerskie do przepisywania owych kodów. Tak jest, ale człowiek ma problem zinterpretować znaki , to jak będize z bootem spamerskim?

 16. Proszę was Wtyczka Captcha działa w sposób bardzo wydajnie – albo ne wydajnie.
  Czasem zdarza się, że kody są niewyraźne, ale z założenia ochraniają nas od spamu.
  Czytałem ,że komuś udało się to przełamać, jakiś boot czy coś ,który to odszyfruje. Nie wiem ile w tym prawdy.

 17. Szkoda,że te wszystkie zabezpieczenia utrudniają korzystanie z serwisu wszystkim innym – normalnym użytkownikom. Tak ogólnie to dramatyczna sytuacja z kodowaniem i przepisywaniem obrazków ma sens jedynie w serwisach narażonych na spamowanie. Tylko nie mówcie, że wszystko jest narażone na ataki spamerów, bo niektóre witryny nie są potrzebne ani pożądane ani opłacalne.
  Roman Fotograf ostatnio opublikował..Brytyjski Oskar dla filmu TAJEMNICA SPOWIEDZIMy Profile

 18. W większości przypadków tradycyjna captcha załatwia problem spamu, skutecznie eliminując śmiecące roboty, które nie poradzą sobie z odczytem obrazka. Każdy faktyczny użytkownik nie powinien robić problemu z przepisania captchy lub wpisania odpowiedzi tak jak np. tutaj. Nie mniej jednak zaproponowany przez Ciebie spam stopper wydaje się ciekawą opcją, więc pewnie przetestują go na swoim blogu.
  Artur ostatnio opublikował..Wybór biura rachunkowegoMy Profile

 19. Spam to istna plaga na blogach. Na początku nie miałem z tym problemu, jednak z czasem, ręczne usuwanie stało się zbyt czasochłonne, dlatego szukam wtyczek które mi pomogą. Teraz wystarczy zainstalować jedną z opisanych wtyczek i cieszyć się brakiem spamu. Dzięki.

 20. Te narzędzia są dobre do blokowania botów. A co, gdy mamy do czynienia z ludźmi pracującymi przy linkowaniu? Zdarzało się mi przeglądać blogi, gdzie, dam sobie rękę uciąć, za 80% komentarzy odpowiedzialni były osoby zajmujące się takim marketingiem. Chociaż z drugiej strony, to chyba nie problem, jeśli ich wypowiedzi są na temat. Czasem już nie wiadomo- jajko czy kura? Chęć wypowiedzi czy zyskania linka?

  • To prawda, co mówisz. Czasem trudno podjąć decyzję, czy komentarz oznaczyć jako spam czy zaakceptować. Na ogół jeśli widzę, że ktoś podpisuje się anchorem, to uważam to za sztuczne zdobycie linka i jeśli wpis nie jest wartościowy, to usuwam.

 21. Akismet jest do bani. Używałem tej wtyczki przez prawie dwa lata, ale na szczęście się wyleczyłem. Poczytajcie sobie w Sieci ilu ludzi na całym świecie narzeka na jej działanie. Algorytm czasem (i to wcale nie rzadko) upiera się na kogoś i wtedy koniec: nie masz wstępu na mnóstwo blogów – mnóstwo, bo często jest to antyspamowa wtyczka pierwszego wyboru.

  Ostatnio odkryłem prostą (około 100 linii kodu!) wtyczkę Anti-spam. Niesamowita sprawa! Wtyczka – tak jak Akismet – jest zupełnie przeźroczysta dla piszących komentarze, a u mnie w 100% załatwia sprawę spam-automatów.
  sollyth ostatnio opublikował..Warsztaty TRN EyeEm Masterclass; Toruń, 26 października – są wolne miejsca!My Profile

 22. Zwolennikiem captchy nie jestem, nie raz odechciewa się pisania komentarzy, gdy trzeba przepisywać te wygibasy 🙂 Spam stopper jest ok, proste i niekłopotliwe rozwiązanie dla użytkownika.

 23. Fajny wpis. 😀

  A poważnie to Akismet zazwyczaj daje spokojnie radę problem pojawia się gdy przegapimy jakąś rozsądną ilość spamu bo baza puchnie a usunąć masowo chyba nie idzie przynajmniej ja nie umiem z poziomu WP. Captchy nie lubię bo to często odstrasza.
  tomczak333 ostatnio opublikował..Wigilijna zupa migdałowaMy Profile

 24. dziękuję za podpowiedź- dopiero zaczynam, a już pojawił się problem ze spamem – najgorzej , jak spamu jest więcej niż merytorycznych komentarzy – jest to dość dołujące dla początkujących blogerów 🙁

 25. Bardzo ważny wpis. Na jednym z moich blogów miałam problemy ze spamem. udało mi się z tym uporać, ale to nie było takie łatwe by znaleźć odpowiednią wtyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Czemu służy to pytanie?